Ja naprawdę bardzo lubię przeglądać strony karierowe. Lubię też pracować przy ich projektach. Pewnie dlatego odwiedzając nową dla mnie stronę w Internecie zawsze sprawdzam zakładkę „praca/kariera” na niej. Często wyrabiam sobie opinie o marce na tej podstawie. Wydaje mi się, że podejście do tej konkretnie zakładki sporo mówi o firmie. Ponieważ roszczę sobie prawo do tytułu: „ta, która przejrzała setki stron karierowych”, to śmiem subiektywnie wytknąć 5 częstych błędów, które na nich dostrzegam:
1. Sztampa! Skoro chcecie pokazać firmę jako jedynego tak dobrego pracodawcę w regionie, to dlaczego Wasza strona wygląda jak kilkanaście innych z tej samej branży? Co Was na ich tle wyróżnia? No z punktu widzenia kandydata o pracę – nic…
2. Kariera jak Bursztynowa Komnata – legenda głosi, że jest ta zakładka gdzieś na firmowej stronie, ale nikt nie wie gdzie. Należałoby stworzyć dla zainteresowanego nią użytkownika mapę skarbów („przeklikania” strony), bo bez zacięcia detektywistycznego przeglądający nie znajdzie strony karierowej. Jeśli Twoja firma to nie jest Google, to porzuć nadzieję, że kandydaci będą na tyle zdeterminowani, by odnaleźć ukrytą zakładkę kariera. Po kilku chwilach, gdy zniecierpliwienie osiągnie wystarczająco wysoki poziom zamkną stronę i więcej do niej nie wrócą.
3. Kariera inteligencka – przeładowana treścią, której tak naprawdę nikt nie rozumie i nikt nie przeczyta. Nawet jeśli strona jest kierowania do specjalistów z wąskiej branży i użyty język jest dla nich zrozumiały, to konieczność czytania elaboratów chwalących pracodawcę, odstrasza. Pamiętaj: Internet się ogląda, a czyta się książki.
4. Wszechobecny chaos – za dużo treści, za dużo obrazków, za dużo atrakcji dla oka gościa. Jeśli masz potrzebę umieszczenia wielu różnorodnych treści pomyśl czy nie możesz obdarować nimi kilku innych mediów (np. social media)? Strona karierowa przede wszystkim powinna być czytelna i przejrzysta.
5. Strona, z której nic nie wynika. Wygląda ładnie i fajnie, ale w zasadzie dowiadujemy się z niej… wielkie nic.
Projekt strony kariera, poza treścią, nie różni się od projektów innych stron. Zakładka ta musi być użyteczna: służyć budowaniu marki pracodawcy, być przyjazna i intuicyjna dla użytkownika i ostatecznie zachęcać go do aplikowania do firmy. Dodatkowo powinna użytkownika jak po sznurku prowadzić do złożenia aplikacji. Ważne jest poznanie grupy odbiorców, do których kierujemy nasz komunikat i stworzenie strony, która będzie do nich przemawiać. Dlatego nie sprawdzają się kopie od konkurencji: naszą misją jest wyróżnić się na ich tle i zaproponować kandydatowi coś unikatowego, zachwycić go i pozostać w jego pamięci.