Dno miednicy to centrum wszechświata – naszego własnego, cielesnego. Zdrowe dno miednicy to siła, moc i pewność. Zapewnia nam stabilizację, zarówno w wymiarze fizycznym jak i psychicznym. Wiedziałaś/-eś o tym? Czym są mięśnie dna miednicy, jak z nimi pracować i co sprawia, że mają tak wielkie znaczenie dla naszego zdrowia opowiadają Małgorzata Stysińska (instruktorka jogi i treningu mięśni dna miednicy metodą Bebo) oraz Marta Pelińska (instruktorka pilatesu i jogi).
O anatomii dna miednicy możecie dowiedzieć się więcej od Marty. Nagrała film, w którym dzieli się wiedzą. Przykładowe ćwiczenie na dno miednicy pokazuje Małgosia w tym filmie.
Wielu z nas doświadcza „zamrożonej miednicy”. To właśnie w niej chowamy wszystko to, czego nam nie wypada, do czego prawo nam się odbiera. W dnie miednicy magazynujemy emocje, które są niemile widziane przez nasze otoczenie. „Trening” miednicy rozpoczynamy bardzo wcześnie, już na etapie życia niemowlęcego. Niestety jest to trening blokujący przepływ energii, co negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Obszar dna miednicy jest nam obcy, bo kulturowo wypieramy wszystko, co związane jest z seksualnością. A miednica i mięśnie dna miednicy są z tą sferą nierozerwalnie połączone. Zatem są skazane na bycie w strefie tabu.
Tymczasem miednica jest źródłem życia. Na poziomie fizycznym życie w niej powstaje i rozwija się. Na poziomie energetycznym pozwala nam doświadczyć pełnej mocy egzystencji. Zamrożona miednica to zablokowane przepływy energetyczne, brak dostępu do energii życiowej i seksualnej.
Uwolniona miednica pozwala nam cieszyć się życiem na wielu poziomach. Wpływa na jakość naszej relacji z ciałem, na seks i zwiększa życiową energię. Warto zwrócić świadomą uwagę w kierunku miednicy i dać jej głos, pozwolić wyrazić to, co w sobie skrywa i pracować nad tym, by zawsze była źródłem mocy, radości i inspiracji.